Technologia

Zobacz, jakie technologie wykorzystujemy w Colidrone

Jeżeli nawiążesz z nami współpracę, otrzymasz dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych w geodezji. Oto przykłady:

Drony

Jako jedna z pierwszych firm w Polsce zaczęliśmy wykorzystywać bezzałogowe statki powietrzne do bieżącej działalności geodezyjnej. Dają one nową jakość w opracowaniach, przyspieszają pracę i pomagają wykryć najdrobniejsze zmiany.

Są szczególnie przydatne przy dużych realizacjach infrastrukturalnych. Sprawdzają się zarówno w bieżącej obsłudze inwestycji, jak również jako narzędzie do nadzoru czy inwentaryzacji. Latając dronami, wykonujemy zdjęcia RGB oraz skanujemy w technologii LIDAR.  Pozyskane dane przetworzone do postaci chmury punktów i modelu  mesh pozwalają wiernie odwzorować każdy szczegół. Dzięki takiemu postępowaniu mamy pewność, że klient będzie dysponował pełnym obrazem terenu.   

Przykładowe zastosowanie dronów to: 

– Budowa dróg i kolei:  monitorujemy  postępy prac i obliczamy masy ziemne.

Górnictwo: obsługujemy głównie kopalnie odkrywkowe, tworząc mapy górnicze oraz obliczając wydobycie. 

– Modelujemy również niecki  osiadań  i deformacje w  ramach projektu B+R o którym  więcej  tutaj. 

– Ortofotomapy dla miast i instytucji – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładna inwentaryzacja w postaci zdjęcia.

– Numeryczne modele terenu – głównie dla projektantów z różnych branż.  

Skanery naziemne

Służą głównie do inwentaryzacji i modelowania BIM. Dają najbardziej szczegółowy i najdokładniejszy obraz obiektu. Dane pomiarowe, czyli chmury punktów 3D dają podstawę do dalszych analiz: obliczania objętości, modelowania, wykrywania przemieszczeń czy deformacji.  Są również podstawą do projektowania dla architektów. Stosujemy je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja o najwyższej szczegółowości.

Często skanujemy obiekty przemysłowe, by pomóc uporządkować wszelakie instalacje albo dostarczyć materiał do analiz i optymalizacji wykorzystania przestrzeni. Skanując ten sam obiekt w odstępach czasu możemy wykryć wszelkie zmiany – zarówno pożądane, jak i negatywne, np. zniekształcenia. Osiągane dokładności rzędu 2 mm pozwalają wykrywać minimalne  odchylenia czy precyzyjnie określić średnicę przewodu. W inwentaryzacjach zabytków pozwalają utrwalić bezcenną wartość historyczną.  

Ponadprzeciętną wartością jest możliwość  stworzenia  modelu BIM, który jest początkiem prac dla inżynierów. Tworząc taki produkt na bazie danych ze skanera przekazujemy nie tylko bryłę 3D, ale przede wszystkim bazę danych, w której zawarte są ważne informacje.   

Tachimetry i GPS

Klasyczne narzędzia w rękach geodety. Bez nich nie obejdziemy się przy żadnej inwestycji. Są podstawą wymaganych w geodezji norm i standardów.

 Sprawdzają się tam, gdzie wymagany jest punktowy pomiar najwyższej dokładności. Świetnie spisują się w drobnych pracach związanych z ewidencją gruntów i budynków. Są jak logistyka:  logistyka nie jest wszystkim, lecz wszystko bez logistyki jest niczym.